Będą państwowe środki na zabytki UNESCO?

Będą państwowe środki na zabytki UNESCO?

z Brak komentarzy

Mam informację od premiera Mateusza Morawieckiego, że resort finansów zgadza się na stworzenie funduszu, w ramach którego można będzie wspierać polskie zabytki wpisane na listę UNESCO oraz obiekty znajdujące się na liście Pomników Historii – mówiła dziś, tj. 10 października 2017 roku, Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach obradowała senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Rozmawiano o sposobach promocji naszych pogórniczych dóbr wpisanych na listę UNESCO oraz o pomocy finansowej dla polskich zabytków.

Wpis tarnogórskich zabytków pogórniczych był możliwy dzięki zespołowej pracy bardzo wielu osób. Chcę złożyć wyrazy uznania na ręce Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W przypadku żadnego polskiego wpisu na listę UNESCO tak wielkiej roli nie odegrało stowarzyszenie – mówiła minister Gawin. – UNESCO to najwyższe wyróżnienie choć traktujemy je na równi z pomnikami historii. Moim zdaniem obiekty te należy promować razem i stworzyć wspólną ofertę dla turystów zagranicznych oraz wycieczek szkolnych. Przez kontekst zabytków można najwięcej pokazać młodzieży. Konieczna jest tu współpraca Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przewodniczący polskiego komitetu ds. UNESCO prof. Jacek Purchla podkreślił, że tarnogórski wniosek o wpis na prestiżową listę był bardzo skomplikowany, a nasz sukces zawdzięczamy znakomitej synergii między miastem, stowarzyszeniem i państwem polskim – w tym zaznaczyć należy szczególną rolę: ministerstwa kultury i Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Największym sukcesem UNESCO jest brand, czyli marka, która pozwala się promować. 28 tarnogórskich obiektów to wyzwanie dla zarządzającego. Z kolei zarządzanie to klucz do budowania nowej strategii dla Tarnowskich Gór. Zarządzanie to wymaga zaangażowania państwa polskiego, które da miastu i stowarzyszeniu gwarancję i siłę do stworzenia w Tarnowskich Górach produktu turystycznego – mówił Purchla.

Za koniecznością finansowania przez państwo zabytków UNESCO opowiedzieli się wszyscy obradujący senatorowie. – Powinniśmy zdecydować, co robić żeby nasze dziedzictwo przetrwało i żeby w Polsce i na świecie wszyscy dowiedzieli się o Tarnowskich Górach – mówiła marszałek senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. – Bez pieniędzy nie da się działać, potrzeba stworzyć mechanizm lepszego wsparcia zabytków – zgodził się senator Jarosław Rusiecki. Powyższe podkreślił też kilkukrotnie wiceprzewodniczący komisji Jerzy Fedorowicz mówiąc: UNESCO to tytuł, który nakłada na państwo konkretne obowiązki.

Burmistrz Arkadiusz Czech zaznaczył, że dobra UNESCO to obiekty stanowiące własność wielu podmiotów, począwszy od terenów miejskich Tarnowskich Gór i Bytomia, gminy Zbrosławice przez Skarb Państwa, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji aż po tereny prywatne.

Najtrudniejsza z tego wszystkiego jest jednak ochrona podziemi. Nasze podziemia są płytkie i znajdują się zaledwie 40 m pod ziemią. Kopalniane szybiki się zapadają, a ich doraźne zasypywanie zmienia stosunki wodne. Poziom wody w Tarnowskich Górach wzrósł w ostatnich latach o 8 metrów. Dysponujemy co prawda starymi i współczesnymi mapami, ale to dokumentacja tylko fragmentów korytarzy. Konieczne jest kompleksowe zbadanie i udokumentowanie podziemi, na które potrzebne są środki z poziomu ministerstwa – mówił burmistrz. – Jesteśmy na początku drogi jeśli chodzi o promocję naszych obiektów oraz wykorzystanie ruchu turystycznego. Zamierzamy stworzyć Lokalną Organizację Turystyczną i mamy wiele zainteresowanych tą inicjatywą podmiotów – dodał.

Nie odpuszczę tej sprawy stworzymy stanowisko komisji w sprawie wspierania zabytków otoczenia ich opieką – podsumował spotkanie Jerzy Fedorowicz.

 

Copyright © 2018 Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach