Koncert w Filharmonii Śląskiej

Koncert w Filharmonii Śląskiej

z Brak komentarzy

Tarnowskie Góry – tu wszystko się zaczęło – Takim hasłem rozpoczął swoje wystąpienie w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech przed sobotnim koncertem z okazji wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich zabytków pogórniczych. Nie tylko nowoczesna historia Górnego Śląska okazała się „zasługą” miasta gwarków – na koncert złożyły się w większości utwory dedykowane właśnie Tarnowskim Górom.

Niewiele jest miast, którym poświęcono tyle utworów – komentowali uczestnicy koncertu, który rozpoczął się „Hejnałem Tarnogórskim” autorstwa Józefa Szweda. Potem wykonano kolejno: „Dzwony” Andrzeja Dziadka, „Srebrną suitę organową” Bogumiły Dunikowskiej (w wykonaniu autorki) oraz IV Kwartet smyczkowy „Tarnogórski” Aleksandra Lasonia. Na koniec przyszedł czas na jedyne nie-tarnogórskie, ale górnośląskie, „Divertimento” Mikołaja Góreckiego.

9 lipca na tarnogórskim Rynku odtańczyliśmy taniec radości, dziś chcemy się nim podzielić – powiedział Marek Kandzia, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej dziękując za organizację koncertu Marszałkowi Województwa Śląskiego.

Tarnowskie Góry są na tej samej liście do egipskie piramidy – doceniamy to, czcimy i szanujemy, bo województwo śląskie jest na tej tradycji zbudowane – powiedział Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Nawiązując niejako do słów marszałka Burmistrz Arkadiusz Czech dowodził, że nie tylko tradycje górnicze wywodzą się z Tarnowskich Gór. – Poza „Ordunkiem Gornym” z 1528 roku, czyli prawem górniczym i zaczątkiem systemu opieki społecznej, tarnogórzanie dali regionowi i kontynentowi pionierskie odwodnieniowe prace inżynieryjne, w tym budowę systemu sztolni grawitacyjnych i pierwszą w tej części świata maszynę parową – wyliczał Burmistrz.

Potem był – znów pionierski – system wodociągów dla potrzeb mieszkańców miasta i Śląska oraz …kult św. Barbary jako patronki wszystkich górników (bulla papieska z 1747 roku zatwierdzała działalność pierwszego Bractwa Świętej Barbary w Tarnowskich Górach).

Zdaniem Burmistrza u podstaw sukcesu naszych przodków leżało spotkanie kultur: polskiej, czeskiej i niemieckiej, bo już w „Ordunku Gornym” zapisano, że w tych trzech językach mówić mieli rządzący Tarnowskimi Górami.

To pogodzenie oddziałujących na siebie kultur oraz wpływów to swoiste „lux et Tarnovicensis” czyli światło z Tanowskich Gór – zakończył Burmistrz Arkadiusz Czech.

W uznaniu zasług podczas koncertu poświęconego wpisowi UNESCO Odznaki Zasłużonych dla Województwa Śląskiego otrzymał Stanisław Wyciszczak (złotą) oraz Grzegorz Rudnicki (srebrną).

Pierwszy z panów jest chodzącą legendą – założycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, jego wiceprezesem i mentorem. Pan Grzegorz to z kolei przedstawiciel najmłodszego pokolenia członków SMZT – specjalista od jego promocji i współautor pozytywnie zweryfikowanego wniosku o wpisanie tarnogórskich zabytków pogórniczych i systemu gospodarowania wód podziemnych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbigniew Pawlak, wiceprezes SMZT oraz główny autor wniosku o wpis na Listę UNESCO złotą odznakę zasłużonego otrzymał wcześniej.

Copyright © 2018 Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach