O UNESCO i Tarnowskich Górach w Sejmie RP

O UNESCO i Tarnowskich Górach w Sejmie RP

z Brak komentarzy

Macie państwo wyjątkowe szczęście, bo tu w Warszawie możecie dosłownie dotknąć Tarnowskich Gór i naszego bogactwa — mówił w piątek Sejmie do przedstawicieli ambasad i posłów Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór pokazując małe bryłki srebrnonośnej galeny. Srebrzyste kawałki skały otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, która zajmowała się Tarnowskimi Górami i naszym wnioskiem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zaproszenie na spotkanie otrzymali ambasadorzy wszystkich 17 krajów, których delegaci w lipcu będą głosować nad tarnogórskim wnioskiem do UNESCO (w tym roku będą to: Angola, Azerbejdżan, Chorwacja, Kuba, Filipiny, Peru, Portugalia, Turcja, Finlandia, Indonezja, Kazachstan, Korea Południowa, Kuwejt, Liban, Tunezja i Wietnam). W Sejmie pojawiły się delegacje większości z nich.

Pionierskie rozwiązania w odniesieniu do wody zastosowane w naszym mieście przyczyniły się do rozwoju Śląska, ale i całej Europy — mówił burmistrz wskazując, że ów rozwój nie miał barw narodowych, ale znaczenie uniwersalne. — Według Ordunku Górnego władze naszego miasta już w XVI wieku musiały mówić trzema językami, a socjalne rozwiązania w nim zawarte wyprzedziły swoje czasy o kilka stuleci.

Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i główny autor wniosku pokazywał na innego rodzaju wyjątkowość kunsztu tarnogórskiego górnictwa.

Dzięki genialnym rozwiązaniom inżynierskim nasze miasto zaopatrywało w wodę pogórniczą do celów spożywczych prawie całą śląska aglomerację na długo przed uruchomieniem wodociągów m.in. w Berlinie, Amsterdamie i innych światowych metropoliach — mówił Pawlak. — Co więcej, niektóre z dzieł naszych przodków od 220 lat nadal są w użytku, a tradycje górnicze są żywe i stanowią fundament tożsamości Srebrnego Miasta i jego mieszkańców.

Wśród tarnogórskich „wynalazków”, które powędrowały w świat Pawlak wymienił nie tylko dzieła inżynierów, ale i kult św. Barbary jako patronki górników, albowiem to u nas w 1797 roku powstało pierwsze na świecie bractwo jej imienia.

Niech to dzisiejsze spotkanie będzie zaczątkiem tego, czego dowiecie się u nas na miejscu — zakończył burmistrz Skrabaczewski. — zapraszamy do Tarnowskich Gór przed i po sesji komitetu UNESCO — dodał poseł Tomasz Głogowski, który był głównym inicjatorem spotkania.

W Krakowie aby dostać się do prezydenta miasta trzeba pokonać wiele schodów, w Tarnowskich Górach przeszkód jest więcej i są nieco inne – w podziemiach miejscami jest tak nisko, że się trzeba się, chcąc nie chcąc, pochylić przed tamtejszym dziedzictwem bardzo nisko – żartował poseł Ireneusz Raś, przewodniczący komisji.

 

Copyright © 2018 Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach