Rozpoczęły się obrady 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa

Rozpoczęły się obrady 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa

z Brak komentarzy

W niedzielę 2 lipca w Krakowie rozpoczęła się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jego członkowie zdecydują w głosowaniu, czy „Kopalnie ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” znajdą się na prestiżowej Liście UNESCO. W skład Komitetu Światowego Dziedzictwa wchodzą przedstawiciele 21 państw m.in. Polski, Angoli, Chorwacji, Kuby, Filipin, Finlandii, Kazachstanu, Korei Południowej, Kuwejtu, Libanu, Peru, Portugalii, Tanzanii i Zimbabwe. Rozpatrywane będą 34 wnioski. Kandydatura Tarnowskich Gór to zarazem jedyny obiekt przemysłowy wśród tych wniosków.

Pokolenia tarnogórzan pracowały nad odkryciem, opisaniem i udostępnieniem tego dobra, natomiast formalne prace rozpoczęły się przed 6 latami — mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca Burmistrza Tarnowskich Gór ds. Gospodarczych.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic działało kilka tysięcy kopalń: powstało tam około 20 tysięcy szybów i ponad 150 kilometrów podziemnych wyrobisk. Ogromny podziemny labirynt w postaci wyrobisk, korytarzy, komór i chodników, pozostał po dawnym górnictwie do dziś.

To niezwykłe miejsce, w który urodził się geniusz inżynierii górniczej, bo rozległy ponad 50-hektarowy obszar górniczy został odwodniony poprzez system sztolniowy, cały właściwie system zarządzania i gospodarki wodą pogórniczą. To również miejsce, w którym narodziła się rewolucja przemysłowa w tej części Europy — podkreśla Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i asystent Burmistrza Tarnowskich Gór ds. UNESCO.

We wniosku o wpis Tarnowskich Gór na listę wymieniono 28 atrybutów – z podziemnymi chodnikami, sztolniami, szybami. Tym, co szczególnie wyróżnia polską kandydaturę, jest unikatowy w skali świata system gospodarowania wodami podziemnymi.

Trudno mówić o konkurencji, gdyż każda kandydatura rozpatrywana jest indywidualnie. Głosowanie nad Tarnowskimi Górami odbędzie się w niedzielę 9 lipca. Aby przedsięwzięcie się udało, na „tak” musi zagłosować 2/3 członków Komitetu, czyli 14 państw — wyjaśnia Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W staraniach o wpis członkowie SMZT współpracują od lat m.in. z samorządem Tarnowskich Gór oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

 

Copyright © 2018 Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach