Serwis Carnalla na 60 lat muzeum!

Serwis Carnalla na 60 lat muzeum!

z Brak komentarzy

Serwis Carnalla na 60 lat muzeum!
Marzenia się spełniają – rok temu UNESCO, a teraz Serwis Carnalla w Tarnowskich Górach – mówił dziś (28.09.) podczas obchodów 60-lecia Muzeum w Tarnowskich Górach Zbigniew Pawlak – prezes SMZT. – To pierwszy raz, kiedy Serwis Carnalla opuścił nasze Muzeum w Bochum. To dowód przyjaźni naszych placówek – podkreślił z kolei Rainer Slotta, dyrektor niemieckiego muzeum, skąd na pół roku wypożyczono cenną porcelanę. Po raz pierwszy od 1844 roku, po 174 latach, serwis będący świadectwem industrialnej przeszłości miasta powrócił do Tarnowskich Gór. Będzie można go podziwiać do końca marca 2019 roku.

Chyba żaden inny zestaw porcelanowy nie ma takiej wartości dla historii regionu jak Serwis Carnalla. Rudolph von Carnall – urzędnik i dyrektor szkoły górniczej w Tarnowskich Górach – otrzymał go w 1844 r. od swoich uczniów, kiedy po blisko 20 latach pracy na Górnym Śląsku przeprowadzał się do Zagłębia Ruhry.

Na 12 filiżankach, które stanowią komplet wraz z dzbankiem na herbatę, mlecznikiem i misą, znalazły się barwne miniatury z widokami obiektów związanych z tarnogórskim górnictwem. To budynki urzędu górniczego i szkoły górniczej, dom Carnalla, okoliczne kopalnie rud ołowiu oraz cynku, a także związane z nimi zakłady przeróbcze. Wizerunki te miały przypominać Carnallowi miejsca i osoby, z którymi był zawodowo związany. Dziś przypominają wszystkim o przodującej roli Tarnowskich Gór w procesie industrializacji regionu.

Po 140 latach serwis trafił do Niemieckiego Muzeum Górnictwa w Bochum (Deutsches Bergbau-Museum Bochum). Od końca września 2018 roku do marca 2019 roku można oglądać go w Muzeum w Tarnowskich Górach. To pierwsza prezentacja Serwisu Carnalla w Polsce.

Z okazji 60 – lecia Muzeum w Tarnowskich Górach otrzymało jeszcze jeden – wymarzony prezent. Jest nim uchwała Rady Miejskiej, podjęta w ubiegłą środę dotycząca poszerzenia placówki o pomieszczenia ekspozycyjne, które w przyszłości znajdą się w nowym budynku po Tarmilo.

– Pokolenie naszych rodziców, które uratowało budynek Sedlaczka i stworzyło tutaj Muzeum zdało egzamin z dziedziczenia. Czy nasze pokolenie też zda ten egzamin? Rada Miejska podjęła uchwałę, która ma wskazywać naszym następcom kierunek rozwoju tej placówki. Radni zdecydowali, że miasto Tarnowskie Góry ciężar regionalnego dziedziczenia ma udźwignąć – mówił burmistrz Arkadiusz Czech.

 

Copyright © 2021 Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach