Wystawa o Tarnowskich Górach w Parlamencie Europejskim

Wystawa o Tarnowskich Górach w Parlamencie Europejskim

z Brak komentarzy

Ekspozycja w Brukseli pokazuje zabytki ujęte we wniosku o wpisanie tarnogórskich obiektów pogórniczych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wierzymy, że nasze tarnogórskie podziemia reprezentują wyjątkową powszechną wartość, która doceniona zostanie podczas zaplanowanej na początek lipca sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie. Tym, co dla nas, tarnogórzan, najcenniejsze pochwaliliśmy się 30 maja w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Przy udziale eurodeputowanego Jerzego Buzka, innych europarlamentarzystów oraz posła Tomasza Głogowskiego, a także wiceburmistrza miasta Piotra Skrabaczewskiego, uroczyście otworzono wystawę „Dzieło przyrody – sztuka człowieka”, prezentującą tarnogórskie zabytki pogórnicze. Wystawę przygotowało Biuro Promocji Miasta tarnogórskiego magistratu.

Możemy powiedzieć, że połączenie kultury i przemysłu nie zawsze nam wychodzi. Czasami przemysł niszczy kulturę, środowisko. Jak zrobić, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzały? Tarnowskie Góry to miasto o wspaniałej historii, z pierwszą na kontynencie maszyną parową, która pojawiła się tu w XVIII wieku. W Tarnowskich Górach połączenie kultury i przemysłu może być wspaniałą mieszanką — mówił Jerzy Buzek.

Dzięki ekspozycji naszą gwarkowską historię poznać mogą mieszkańcy wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Liczymy, że niezależnie od UNESCO informacja o Tarnowskich Górach pójdzie w świat, a ludzie będą nie tylko świadomi wkładu naszego miasta w historię regionu i Europy, ale i przyjadą zobaczyć nasze podziemia na żywo — komentował burmistrz Piotr Skrabaczewski.

 

Copyright © 2018 Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach