Aktualności Najnowsze aktualności i wydarzenia

Stowarzyszenie Miłośników Zima Tarnogórskiej, opiekujące się naszymi zabytkami UNESCO, pomimo okresów pandemii, w których nie odbywał się ruch turystyczny, rozwija się prężnie. W miejscu dawnego domu wycieczkowego założono nowoczesny hostel z zaskakującą aranżacją nawiązującą do dawnej fabryki mydła Josepha Lukaschika. Hostel Młotek i Perlik czeka na gości szczególnie w czasie Gwarków! Przy szybie Sylwester w Parku Repeckim, gdzie w sobotę odbędzie się Industriada, rozwinięto z kolei nową bazę turystyczną.

Już w minionym roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej postanowiło przeprowadzić rebranding obecnej bazy noclegowej, zmieniając jej nazwę i formę na hostel z nowoczesnym systemem zamków uruchamianych z urządzeń mobilnych. Hostel Młotek i Perlik już działa i oferuje 39 miejsc w 10 pokojach, z których każdy ma inny, nawiązujący do historii miejsca, wystrój. 

Przy szybie Sylwester w Parku Repeckim, gdzie umiejscowiono jedno z dwóch wejść do Sztolni Czarnego Pstrąga,  rozwinięto z kolei nową bazę turystyczną. Pojawił się budynek otaczający istniejący od lat 20. XIX w. szyb, miejsce, w którym turyści schodzą pod ziemię. Nowa baza dla turystów powstała z tego samego materiału co słynny Sylwester. Podobnie dach, który pokrywa drewniany gont. Obiekt jest dwukondygnacyjny z tarasem widokowym na dolinę rzeki Dramy. Na tutejsze Centrum Obsługi Turysty składają się: sklep z pamiątkami, sala edukacyjna, taras widokowy na dolinę rzeki Dramy oraz toalety (także dla osób niepełnosprawnych).

– Jestem pełen podziwu, że mimo tylu trudności i problemów finansowych, z jakimi od czasu pandemii i lockdownów boryka się stowarzyszenie, udało się tak wyśmienicie rozwinąć bazę turystyczną. Pamiętajmy, że organizacja samodzielnie utrzymuje zabytki UNESCO – mówił burmistrz Arkadiusz Czech, który dziś wraz z wiceburmistrz ds. społecznych Jolantą Tuszyńską zaproszony został przez prezesów SMZT – Zbigniewa Pawlaka i Stanisława Karcza na tak zwaną „gospodarską wizytę”.  

Przypomnijmy podczas trudnej sytuacji stowarzyszeniu kilkukrotnie pomogło miasto. Najpierw był to zakup publikacji, następnie przystąpienie do SMZT w formie członka wspierającego, a co za tym idzie przekazanie przez miasto organizacji kwoty 75 tys. zł (podobną – przewidującą składkę na poziomie 30 tys. zł – uchwałę przyjęło Miasteczko Śląskie i powiat tarnogórski). Największym wsparciem był zakup przez gminę parkingu przy Zabytkowej Kopalni Srebra od Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej za kwotę 630 tys. zł. 

Na początku października zaplanowano spotkanie podmiotów, które wraz z gminą Tarnowskie Góry tworzyć będą Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków. Jej zadaniem będzie m.in. promocja i ochrona tarnogórskiego dziedzictwa UNESCO i obsługa ruchu turystycznego. 

Burmistrz Arkadiusz Czech z Zbigniewem Pawlakiem w jednym z pokoi Hostelu "Młotek i Perlik". W pokoju znajduje się łóżko, krzesło i ściany są granatowo białe.